You are currently viewing AI w architekturze i inżynierii: pojawią się nowe zawody, potrzebne nowe umiejętności

AI w architekturze i inżynierii: pojawią się nowe zawody, potrzebne nowe umiejętności

Sztuczna inteligencja czyni pracę architektów i inżynierów znacznie wydajniejszą, ale oznacza przymus szkoleń, rozwoju po studiach, a od biur projektowych – zbierania danych i odpowiedniego ich wykorzystania na potrzeby kolejnych projektów. AI już dziś wykorzystuje się do projektowania, które uwzględnia wiele różnych opcji zrównoważonego rozwoju.

– Do skutecznego wykorzystania AI kluczowe stają się nowe umiejętności, agregowanie danych, testowanie rozwiązań technologicznych i skuteczne ich wdrożenie w zespołach – przekonuje Marcin Kosieniak z biura projektowego PM Projekt.

Na rynku mnożą się rozwiązania technologiczne wykorzystujące sztuczną inteligencję do pracy projektowej i obliczeniowej w projektach architektonicznych. W tej chwili najczęstsze zadania, które wiążą się z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji (takich choćby jak Chat GPT), skupiają się na automatyzacji procesów i znaczącego ich przyspieszenia.

Sztuczna inteligencja wspiera ESG
– Sztuczna inteligencja to ogromne pole do takiego wykorzystania, które umożliwia architektom i inżynierom skuteczniejsze projektowanie różnych wariantów, a następnie bardziej wydajne wdrażanie zmian. Z punktu widzenia inżynieryjnego narzędzia do programowania mogą nam zaoferować znaczącą oszczędność czasu i ograniczyć możliwość popełnienia błędów obliczeniowych – wskazuje Marcin Kosieniak z biura projektowego PM Projekt.

Jak podkreśla Kosieniak, wykorzystanie wielu opcji w modelach projektowych czy obliczeniowych w znacznie większym stopniu zaczyna wspierać szukanie rozwiązań związanych ze zrównoważonym rozwojem.

Więcej w publikacjach w mediach: Loan Magazine albo Property Design.